top
logo

Prečice

Glasanje

Koliko cesto posecujete sajt muzicke skole?
 

Broj posetilaca

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday2

Posetite sajt

Baner

Niža muzička škola u Rumi osnovana je 1948. godine. Bila je to prva muzička škola u Sremu koje je okupila muzičke stručnjake i počela da neguje podmladak. Za razvoj muzičkog života Rume, značajan je učitelj Antonije Cimbrić koji je imao privatnu školu i učio đake muzici. On kasnije prelazi u Beograd gde su mu učenici bili Stevan Mokranjac i Teodor Toša Andrejević koji je sa Cimbrićem iz Rume došao u Beograd. 1988. godine škola je poneo ime Teodor Toša Andrejević - Australijanaca, muzičara koji je zaslužan za razvoj instrumentalne muzike kod Srba. Rođen je u Rumi 1852. godine. Posle završene osnovne škole u Rumi prelazi u Beograd gde završava gimnaziju, a 1873. odlazi u Beč gde studira Fagot na konzervatorijumima, istovremeno uči obou, klavir i violinu. Muzicko karijeru nastavlja u Australiji kao prvi fagotista čuvenog orekstra Johan Štraus mlađeg. Zbog boravka u Australiji i dobija nadimak - Australijanaca. Značajno je i to da T.T.Andrejević osnivač prve muzičke škole u Beogradu, koja iz finansijskih razloga se zatvara posle godinu dana rada. Umro je u Beogradu 2. maja 1931. godine. Povodom jubileja 50-te godišnjice od formiranja škole, otvoren je fond Nikole i Marica Cvejić, koji je veliki deo svog života proveo u Rumi, gde je i Sahranjen u porodičnoj grobnica. Fond je i prilika za unapređenje muzičkog života grada i stipendiranje mladih talenata solo pevanja i mladih talenata naše škole.

 

bottom

©2009. Osnovna Muzicka Škola "Teodor Toša Andrejevic" - Ruma. Sva prava zadržana.